#SportManiak

Wewnętrzna dyscyplina.

Czym jest wewnętrzna dyscyplina czy inaczej samodyscyplina?

Wpisując któreś z powyższych haseł w wyszukiwarce znajdzie się wiele definicji. Ja określiłbym wewnętrzną dyscyplinę, że jest to podjęcie działania zgodnego z naszym wcześniejszym postanowieniem, działania pomimo lęku, wątpliwości, niepokoju, niewygody, dyskomfortu, braku nastroju. Wszystkie te niesprzyjające czynniki mogą i prawdopodobnie pojawią się na Twojej drodze do celu, który sobie wyznaczyłeś/łaś.

Czy dyscypliny można się nauczyć?

Odpowiedź jednoznacznie brzmi: TAK!

Jak można ją wprowadzić w życie?

Poniżej podam kilka wskazówek, które sprawdziły się u mnie. Może pomogą też i Tobie.

1.Konsekwencja.

Klucz do skutecznej zmiany w Twoim życiu, to prawidłowe wykonanie wszystkiego co sobie zaplanujesz. Liczy się każdy dzień. Nie zmarnuj żadnego. Dobrym przykładem może być wprowadzanie zdrowszych nawyków żywieniowych. Trzy dni sumiennego odżywiania, po których w pozostałe dni tygodnia sobie pofolgujesz niczego nie zmienią. Natomiast wprowadzanie pojedynczych posiłków z tygodnia na tydzień sprawi, że Twój sposób odżywiania zmieni się na przełomie miesiąca i na trwałe zagości w Twoim życiu. Lepiej działać z korzyścią długofalową niż rzucać się od razu na głęboką wodę.

2.Świadomość celu.

Jasne określenie tego, co chcesz osiągnąć pomoże Ci w byciu konsekwentnym/ną. Ja posłużę się przykładem treningu na siłowni ale może to być zupełnie coś innego, ważnego dla Ciebie. Jeżeli wyraźnie zdefiniujesz, co chcesz osiągnąć, nie będziesz mieć wyzwania z regularnością treningów. Sporo osób nie wie czego tak naprawdę chcą. Nie wystarczy jako cel określić „chcę schudnąć” czy „chcę zdobyć masę mięśniową”. Trzeba to sprecyzować. Przykładowo „Chcę zrzucić 10kg w okresie 3 miesięcy”, „Chcę nabrać 5kg masy w 2 miesiące”. Potem wystarczy konsekwentnie realizować plan i monitorować postępy, czy nie zbaczamy z wyznaczonej drogi. Nie trać swojego celu z oczu. Upewnij się, że robisz to, ponieważ tego szczerze pragniesz.

3.Uporządkuj życie.

Wróćmy do przykładu nowych nawyków żywieniowych. Jeżeli wiesz, że ten tydzień to wprowadzanie zdrowych kolacji oznacza to rezygnację z jedzenia fast foodów. Zdecyduj co jest dla Ciebie ważniejsze. Świadomy cel czy natychmiastowa niesatysfakcjonująca przyjemność? Po pewnym czasie, gdy nawyk zdrowej kolacji stanie się dla Ciebie naturalny, nic nie stoi na przeszkodzie by raz na dwa tygodnie pójść zjeść hamburgera czy frytki ponieważ zakotwiczysz w swoim umyśle, że to Ty decydujesz kiedy i co jesz, a nie chwilowa pokusa. Pokus, które odciągają od tego, co prowadzi do sukcesu jest wiele i będą one zależały od celu, jaki sobie postawisz.

 

Dziękuję, za poświęcony czas na przeczytanie tego wpisu i zapraszam po więcej.

W kolejnym artykule omówię 6 nawyków, które wpływają na naszą motywację.

Dyscyplina to pomost pomiędzy celem, a jego osiągnięciem.